Top
Image Alt

Šotimaa – hingematvad vaated

Mägismaa, lossid ja kelti haldjasaared Hebriidid

Šotimaa – hingematvad vaated

2340€ in. kohta
25.06.-02.07.2024 / 09.-16.07.2024 / 13.-20.08.2024
Lõputud kanarbikunõmmed, kitsad ja sügavad järved, mäed ja kaljused meresaared, lisaks
romantilised keskaegsed lossid ja armsad väikelinnad – seda kõike pakub imeline Šotimaa. Kuni
praeguseni on Šotimaa suutnud säilitada oma erilise ja metsiku näo, oli ju teisel sajandil rajatud
Hadrianuse vall piiriks tsiviliseeritud Rooma impeeriumi ja barbaritest Kelti hõimude vahel. Vall ei
hoia enam kedagi eemal, kuid Šotimaa omaetteolemises pole mingit kahtlust ka kaasajal.
Šotlased räägivad kummalist arusaamatut inglise keelt ning armastavad kanda kilti, rahvusjoogiks
on suitsumaitseline Šoti viski ning kuulsate vabadusvõitlejate vahva veri voolab šotlastes edasi,
sest miks muidu tõstatub iga paari aasta järel küsimus Suurbritanniast lahkulöömiseks. Igatahes on
Šotimaal midagi väga erilist ja kas selle taga on iidne Kelti pärand või pidev võitlus iseolemise eest
polegi tähtis.
Reisil näeme nii loche kui glene, lisaks ka munrosid, ehk siis järvi, orge ja mägesid, lisaks tutvume
omanäoliste Hebriidi saartega ja vaatame üle ka võluva pealinna Edinburghi.
0 Reviews
  • Järgmised reisid
    25.06.-02.07.2024 / 09.-16.07.2024 / 13.-20.08.2024
  • Reisijuht

Reisikava

1
1.päev
Hommikul koguneme lennujaamas ja 11.35 stardib meie lend Šotimaale Edinburghi. Kohal oleme lennuplaani järgi 12.20. Alustame oma reisi ja sõidame Trossachsi rahvuspargi ning Šotimaa ühe maaliliseima järve Loch Lomondi poole. Teel külastame kuulsat Stirlingu lossi, mida on seostatud nii kuningas Arthuriga kui ka Šoti esimese kuninga Kenneth MacAlpiniga, esimesed kirjalikud andmed pärinevad aga 12. sajandi algusest. Mitmete sõdade ja ümberehituste tõttu on Stirlingu praegune nägu pärit eeskätt 16. sajandist ning kuulus Šoti kuninganna Mary Stuart eelistas Stirlingu lossi oma teistele residentsidele. Edasi sõidame Loch Lomondi äärde. Teeme pisikese pildistamispeatuse lilledesse uppuvas Lussi linnakeses ja seejärel sõidame Ballochisse, kus majutume hotelli ning tutvume kohaliku elu-oluga.
2
2 päev
Hommikul alustame sõitu Šoti mägismaa südamesse Glencoe orgu. Glencoe org, mis on nime saanud Coe jõe järgi, on kuulus oma dramaatilise maastiku ja pea sama dramaatilise ajaloo tõttu - 1692. aastal tapeti 38 Glencoe Mac Donaldi klanni liiget kättemaksuks keskvõimule allumatuse eest. Bidean Nam Biani kolme tipu ehk Kolme Õe valvsa pilgu all teeme ka pisikese matka (umbes 2,5 km), et paremini tunnetada oru ilu. Pärastlõunal liigume edasi Ben Nevise (1345 m), Suurbritannia kõige kõrgema mäe jalamile, kust soovijad saavad gondliga sõita 650 meetri kõrgusele. Õhtul veedame aega mõnes Fort Williami kõrtsis, kus rahavamuusika saatel saab maitsta kuulsat Šoti rahvusrooga haggist. Öömaja Fort Williamis.
3
3.päev
Hommikul sõidame Mallaigi ning sealt praamiga Skye saarele. Skye, Sise-Hebriidide suurim saar, on oma mägise maastiku ja roheliste orgude tõttu tõeline loodussõbra unelm, saarel on legendidest pungil vanu losse ja vahutavaid koski, lisaks Kelti pärimusest tuntud druiidide kultuskohti ja haldjarahva elupaiku. Päeva alustame Armadale ́i lossi kaunite aedadega tutvudes. Varemetes loss kuulus kunagi Šoti suurimale Mac Donaldite klannile. Edasi viib meie tee sadamalinna Portreesse, kus on aega lõunaseks kehakinnituseks. Pärast lõunat läheme tutvuma Storri vanamehega, ehk kuulsa kaljumoodustisega Trotternishi ahelikus, mida kutsutakse Old Man of Storriks. Soovijatel on võimalus võtta ette keskmise raskusastmega 3,8 kilomeetrine matk kalju otsa, kust avanevad kaunid vaated ümbritsevale. Edasi lähme avastama kõige müstilisemat paika Skyel ehk Fairy Gleni. Väiksed rohelised künkad ja orgudes läikivad veesilmad teevad maastiku täiesti ebamaiseks ning paika on kaua seostatud haldjariigiga. Õhtul viib meid praam Välis-Hebriide suurimale saarele Lewisele, õigemini on tegu Lewise ja Harrisega, saare põhja ja lõunaosa on nii erinevad, et kohalikud peavad neid suisa eri saarteks. Järgnevad 2 ööd peatume samas hotellis.
4
4.päev
Lewise ja Harrise põhjamaine loodus on juba vaatamisväärsus iseenesest. Päeva jooksul tutvume saare kaunite paikadega, kindlasti külastame Calanaisi kiviringi, keltide iidset kultuskohta, millel on vanust rohkem kui Giza püramiididel. Vaatame üle Gearrannani küla, mille kivimajad on ehitatud mördita, peatume ka Carloways, kus pronksiaegse kindlustorni varemed on pakkunud varjupaika ka märksa hilisemal ajal. Ilusa ilma korral teeme pikema peatuse mõnel lumivalge liivaga rannal. Õhtupoolikul on aega tutvuda Stornowayga, mille pisikestest poekestest leiab kauneid Kelti motiividega ehteid. Õhtusööki naudime ühiselt mõnes toredas kohalikus kõrtsis.
5
5.päev
Hommikul lahkume Stornoways ja tutvume sadamalinna Tarbertiga, edasi viib meid praam tagasi Uigi Skye saarel. Skyelt pääseb mandrile ka silda pidi, täna valime selle tee. Uigist Fort Augustusesse on paari tunni tee, kuid teele jääb kauneid pildistamiskohti ning veidi pikema peatuse teeme saarekesel asuva romantilise Eilan Donani lossi juures. Fort Augustuses vaatame üle kuulsa Kaledoonia kanali lüüsid ning edasi sõidame mööda Loch Nessi põhjakallast Invernessi poole. Loch Ness juba tutvustamist ei vaja, sest peaaegu kõik on kuulnud lugusid järvekoletisest Nessiest. Teele jäävad kuulsa Urquarti lossi varemed, mille 1000-aastane ajalugu on täis veriseid võitlusi inglaste ja šotlaste vahel. 17. sajandi lõpul aset leidnud Jakobiitide võitluste järgselt on ta seisnud varemetes. Õhtuks jõuame Invernessi, kus on aega ka maitsvaks õhtusöögiks. Öömaja Invernessis või selle lähistel.
6
6.päev
Täna tutvume Cairngormsi rahvuspargiga, mille metsane ja mägine maastik on koduks ka väljasuremisohus olevatele Šoti metskassidele. Teeme mõne lühema jalutuskäigu, näiteks kuulsas Aviemoris ning tutvume ka kohaliku viskivalmistamisega ning maitseme ka ise šotlaste kuulsat märjukest. Pärastlõunal sõidame paari tunni kaugusel asuvasse Edinburghi ja majutume kaheks ööks kohalikku hotelli.
7
7.päev
Täna tutvume Šotimaa suuruselt teise linna Edinburghiga ja kuulame kohaliku giidi toredaid pajatusi. Alates 15. sajandist on Edinburghi peetud Šotimaa pealinnaks ning UNESCO maailmapärandi nimekirja kuulub nii vanalinn kui ka georgiaanlik uus linnaosa. Edinburghi keskaegne kindlus asub vulkaanilise tekkega künka otsas ning on kolmest küljest kaitstud järskude nõlvadega, neljandal küljel asub lai esplanaad, kus igal aastal peetakse vigurmarssimise festivali Military Tattood. Vanalinnas on kesksel kohal Royal Mile ehk Kuninglik miil, mille äärde jääb St. Gilesi katedraal koos Karuohakaordu kabeliga, raekoda, palju suveniiripoode ning kitsukesi põiktänavaid. Tänava lõpus asub barokne Holyroodi palee, mis on kuninganna ametlik residents lisaks Balmoralile. Edinburgis asuvad nii Šoti valitsus kui parlament, viskame pilgu peale viimasele, mille põnev kaasaegne lahendus on vägagi eriline. Soovijatel jääb aega külastada ka Edinburghi kindlust või tutvuda peatänava suveniiripoodidega. Õhtul teeme soovi korral ühise lõpupeo mõnes meeleolukas kõrtsis.
8
8.päev
Varahommikul sõidame lennujaama ning 6.45 stardib meie lend Tallinna poole, kohal oleme 11.20.   Reisiprogrammis võib ette tulla Kon Tiki Reisidest mitte sõltuvatel põhjustel muudatusi kui sihtkohas esineb ootamatusi ja reisijuhil ei ole võimalik algselt planeeritud kava läbi viia. Reisijuht võib sellisel juhul teha programmi muudatusi, mis ei muuda reisipäeva kvaliteeti.  
Hind 2340€/in sisaldab:
  • lennud Tallinn- Edinburgh- Tallinn (liinilennud)
  • majutused hotellis kahestes tubades koos hommikusöögiga
  • kogu kohapealne transport, programmis sisalduvad tuurid ja sissepääsutasud
  • eesti keelne reisijuht/giid kogu reisi vältel
NB!  Üksi reisiva inimese puhul lisandub tavahinnale ühese lisatasu. Grupp kuni 12 inimest
  Augusti 2023 Šotimaal käinud Agu Mürk jagab enda tagasisidet:  
  • Muljed Šotimaa reisist on juba tõesti settinud ja eks ajaga muutuvad mälestused heast asjast aina paremaks. Korraldus oli väga hea. Giidiga ja grupis tervikuna olid suhted sõbralikud, transport Šotimaal oli samuti suurepärane ja ka majutuse kohta ei oska mingit kriitikat teha. Šotimaa ise on muidugi võimas, loodus, inimesed, ajaloolised vaatamisväärsused. Nägime muidugi väga väikest osa kõigest, aga nii lühikese aja piires kui me seal viibisime siiski päris palju.
       Enda reisimuljeid kirjeldab Margit oma reisiblogis: https://reisublogi.blogspot.com/
You don't have permission to register
Ole kursis põneva reisiinfoga

Pane siia oma meiliaadress ja oled toimuvaga kursis,

Liitu uudiskirjaga!