fbpx

Oleme ühenduses:

Image Alt

Põhjamaiselt karge värvide mäng – ruska, aeg, mil Lapimaa tundra punetab

Põhjamaiselt karge värvide mäng – ruska, aeg, mil Lapimaa tundra punetab

1440€ in. kohta

Fotograafi unistus.

Sügisvärvides Pyhä-Luosto Rahvuspark on  parimaid kohti, kus nautida värvideküllast tundra vaateid. Ruska on Soomes tuntud ka kui viies aastaaeg, kui kogu tundra ja Lapimaa värvub sügisvärvidesse. Ruska’ks nimetatakse Lapimaal sügisest lehtede kolletumise ja värvumise aega.

Luostotunturi ja Pyhätunturi asuvad Soome vanima rahvuspargi territooriumil (Pyhätunturi rahvuspark rajati juba 1938. aastal). Pyhä-Luostos asub Soome lõunapoolseim tundra. Tundrad on Alpidega sarnanevate mägede jäänused, mis on umbes 2 miljardit aastat vanad. Siin kasvavad männimetsad, mis on enam kui 200 aastat vanad, mõned puud lausa 400 aasta vanused.

Viibides Lapimaal kohtume metsikute põhjapõtradega, ületame polaarjoone ning õhtustame koos saamidega ning tutvume nende elu-oluga. Naudime karge põhjamaise looduse hingematvat ilu.

Tõelist ruskat peab nautima olles keset loodust. Iga hingetõmbega ahmides põhjamaist tundra puhast õhku ning kogu seda värvidemängu nautida liikudes erinevatel matkaradadel. Seiklustele annab hoogu juurde E-Fatbike’iga jalgrattasõit ametüsti kaevandusse ning oma enda õnnekivi välja kaevamine. Imelised vaated avanevad sõites kanuuga Pühajärvel. Päevane matk Pyhä-Luosto Rahvuspargis viib meid  põnevatele radadele kanjonitesse, orgudesse ning ürgsetele jääajast pärit aladele. Matka ajal saavad selgeks Lapimaa iidsed taimed ning saamide traditsiooniline elu.

Kui juba olla teispool polaarjoont ja Jõuluvanale nii lähedal, siis isegi kaunil sügisel ei ole liiga vara külastada Jõuluvana kontorit ning jätta talle oma kingituste soovinimekiri.

Ruska ei ole igal aastal ühesugune. Ruska võib kulgeda ka järk-järgult: algul natuke värvi siin ja seal, siis aga ühtäkki täie rauaga… Ruska’le annavad tõelise hoo sisse esimesed korralikud öökülmad ja seda loodusimet saab olenevalt paikkonnast imetleda augusti viimasest nädalast septembri keskpaigani. Aastate lõikes on erinevused suured ja ruska kõrgajal õigesse kohta sattumine täielik õnnemäng.

0 Reviews
 • Järgmised reisid
  07.-11.09.2024

Reisikava

1
1.PÄEV
Saabumine Rovaniemi lennujaama. Transport Luostos olevasse hotelli. Peale sisseseadmist ootab õhtune kohtumine saamide ja metsikute põhjapõtradega. Õhtul kohtume põhjapõtradega ja osaleme polaarjoone ületamise tseremoonial! Metsikuid põhjapõtru näeb kõikjal tundras meie ümber. Õhtu veedame hubases saamide hütis, kus lõkke ääres naudime 3-käigulist ehtsat Lapimaa toitu. Maagilise õhtusöögi atmosfääri juurde pajatavad kohalikud oma jutte. Saamidelt saame teadmisi põhjapõtrade elu kohta, nende kultuuri ja ajaloo kohta ning kuuleme Lapimaa looduse eripäradest. Peale õhtusööki viib metsa šamaan meid tseremoonia käigus üle polaarjoone. See on elamus, millest ei soovita ilma jääda! Hotellis olev SPA on igal päeval vabalt kasutatav. samipeople
2
2. PÄEV
Peale hommikusööki hotellis algab seiklusterohke päev E-Fatbike’del. Tegemist on spetsiaalsete elektriliste väga paksude ratastega maastiku jalgratastega, millega on lust sõita Lapimaa maastike teedel. Ratastel sõidame Lampivaara ametüstikaevandusse. Ametüst maavarana on Lampivaara iidsete mägede sees olnud juba 2000 miljonit aastat tagasi. Külastuse käigus kuuleme lugusid piirkonna geoloogiast ja ajaloost ning saame rohkem teada ametüsti kasutusaladest. Koos giidiga sõidame E-Fatbike’idel veel Lampivaara mäele (väiksem mägi), kus saame nautida veel kauneid kõrgusest avalduvaid vaateid Pyhä-Luosto Rahvuspargile. Mäetipul olevas varjualuses saame nautida sooje marjadest valmistatud jooke ning giid pajatab veel lugusid kaunist lilla värvusega vääriskivist. Ja siis avaneb igal ühel võimalus välja kaevata enda ametüsti õnnekivi. Päeva lõpus on hotellis võimalik nautida sooja SPA mõnusid.
3
3. PÄEV
Hommikusöök hotellis, peale mida asume matkale. Ees ootab 5h pikkune matk ehtsas tundras Pyhä-Luosto Rahvuspargis. Ruska värvid on kõikjal! Meie päev viib meid sügavasse rahvuspargi loodusesse, kus kohaliku giidi juhatamisel saame teada Soome looduse saladustest ning külastame Soome sügavaimat kuru. Matka parimad hetked on: Isokuru, Uhriharju (ohverdamise kõrgendik) ja Karhunjuomalampi. Matkarajad on vahelduvad ja sobilikud kõigile. Kerge lõuna sööme matka ajal lõkke ääres. Isokuru on ainulaadne ning tema järsud mäeseinad tõusevad kuni 220 meetri kõrgusele ning tema vanus hinnanguliselt 2,5 miljardit aastat vana. Silmaga on nähtavad ajaloo erinevad ajastud ning kivimeid jääajast tänaseni. Matka käigus viibime sügavaimas kurus, mis viib meid Pyhänkasteenputous’e (püha ristimise) kose juurde, mis pakub unustamatuid hetki. Peale väsitavat kuid emotsionaalset matkapäeva ootab hotelli SPA lihaseid lõõgastama.
4
4. PÄEV
Hommikusöök hotellis. Ees ootab põnevust täis kanuumatk Pyhäjärvil. Kanuutamine on lõõgastav ning meeldiv tegevus ka algajatele. Meiega on kaasas juhendajad, kes enne järvele minekut annavad kiired õpetussõnad kaasa. Kanuumatka käigus saab vahepeal kehakinnitada kergete suupistete ja värskendavate jookidega. Kanuumatk kestab 2 tundi aga soovijatel on võimalik kohapeal matka aega pikendada. Pealelõunal saab igaüks leida LUOSTO keskuses endale meelepäraseid tegevusi. Hotellis olev SPA on vabalt kasutatav!
5
5. PÄEV
Hommikusöök hotellis. Hotellist väljakirjutamine ja võtame suuna Rovaniemi lennujaama poole. Enne äralendu ja lennujaama jõudmist teeme peatuse Santa Claus Village’s. Tegemist on Jõuluvana külaga, kus on tema tööruumid, suveniiripoed ja Jõuluvana peamine postkontor. Ja kui ikka on suur soov kohtuda Jõuluvana endaga, siis saab ka selle kohtingu korraldada. Uskuge või mitte, aga Jõuluvana töötab aastaringselt ning on igapäevaselt Rovaniemis olemas. Jätkame sõitu lennujaama. Tagasilend Tallinna.
  HIND SISALDAB:
 • lennud Tallinn - Rovaniemi - Tallinn
 • majutus Luostos 4* hotellis Superior klassi kahestes tubades koos hommikusöögiga
 • kogu kohapealne transport
 • programmis kirjeldatud tuurid ning sissepääsupiletid
 • ekskursioonide ajal vajaminev varustus (kanuu, E-Fatbike, kiiver)
 • hotellis oleva SPA igapäevane kasutus
 • eesti keelne reisijuht terve reisi vältel
JUURDE VAJA MAKSTA:
 • reisikindlustus
 • lisategevused kohapeal
 • toidukorrad
NB! Üksi reisiva inimese puhul lisandub tavahinnale ühese lisatasu.
Kon Tiki uudiskiri

Ole kursis põneva reisiinfoga

Lisa siia oma meiliaadress ja oledki toimuvaga kursis!