fbpx

Oleme ühenduses:

Image Alt

Korallid

Igaüks meist saab oma igapäevaste valikutega teha midagi meie planeedi tervise heaks. Kon Tiki on pühendunud kestlikule turismile ja loodushoiule ning kutsub sindki üles tegema valikuid, mis seda toetavad. Meie reisid viivad teid troopilistele reisidele, seetõttu on oluline pöörata tähelepanu ühele olulisele aspektile - paljud meie poolt kasutatavad päikesekaitsekreemid võivad olla ohtlikud mereelustikule ja mõjuda hävitavalt korallidele.
Selleks, et kaitsta loodust ja säilitada nende imepäraste ökosüsteemide ilu, kutsume sind üles valima päikesekaitsetooteid, mis on keskkonnasõbralikud ja ohutud korallidele.

Mis on korallid?

Korallid on ainulaadsed mereorganismid, mis koosnevad tuhandetest tillukestest loomakestest, mida nimetatakse korallpolüüpideks. Need polüübid moodustavad kolooniad, mida tuntakse korallide nime all. Kui üks polüüpide põlvkond sureb, kasvab nende skelettide peale uus põlvkond, luues korallriffe ehk korallrahne. Korallid kasvavad väga aeglaselt, saades oma toidu kudedes elavatest vetikatest ja planktonist. Päikesevalgus ja soe vesi on korallide ellujäämise ja kasvu jaoks hädavajalikud. Korallriffe leidub troopilistes sihtkohtades üle maailma, enamasti ekvaatori ümbruses, kus vesi on soojem.
Suurimad korallrifid on Austraalia Suur Vallrahu, mis on üle 2400 km pikk ning Belize Vallrahu, mis on osa umbes 1000 km pikkusest Mesoameerika Vallrahusüsteemist.

Miks on korallide hea tervis oluline?

Korallide hea tervis on oluline mitmel põhjusel. Esiteks on korallrifid koduks tohutule hulgale mereorganismidele, pakkudes olulist bioloogilist mitmekesisust, mis on võrreldav vihmametsadega. Kuigi korallrifid katavad vaid 0,1% Maa pindalast, elab neil 25% kogu mereelustikust.

Paljud kalaliigid toituvad korallriffidel elavatest vetikatest ja planktonist. Seega on korallid olulised kalapüügi ja inimeste toiduvarude seisukohalt.

Korallrifid toimivad ka loodusliku lainemurdjana, kaitstes rannikualasid erosiooni eest.

Korallid on osa mere ökosüsteemi fotosünteesist, tootes hapnikku, mis on oluline kogu planeedi eluks.

Turismi kaudu on korallrifid ka majanduslikult olulised, pakkudes tööd ja tulu paljudele inimestele. Rohkem kui 100 riiki saavad kasu korallriffide rekreatiivsest väärtusest. Seega on korallid mitmekülgne ressurss, millel on väga oluline roll nii ökoloogilises kui ka majanduslikus mõttes.

Mis ohustavad koralle?

Kliimamuutused, saastatus, liigne kalapüük ning vastutustundetu turism on peamised ohuallikad. Teadlaste sõnul on 75% maailma korallriffidest praegu ohustatud ning aastaks 2030 on ohustatud 90% korallriffidest. Kui me praegu ei tegutse, on aastaks 2050 ohustatud 100% riffidest.

Lisaks on teadusuuringutest selgunud, et üks oluline ohutegur korallidele on päikesekaitsekreemid, mis sisaldavad keemilisi päikesekaitsefiltreid ja koostisaineid nagu oksübensoon ja oktinoksaat, mis on kahjulikud nii korallidele kui ka inimese tervisele.

Igal aastal jõuab maailmamerre ligikaudu 14 000 tonni päikesekaitsekreemi, mida inimesed enne ujumist nahale määrivad. Enamik päikesekaitsekreeme sisaldab keskkonnale mürgiseid laia UV-kiirgusspektriga kemikaale nagu oksübensoon ja oktinoksaat. Need kemikaalid mõjutavad veeorganismide, näiteks korallide ja kalade, elutsükleid ning põhjustavad kahjustusi tervetele ökosüsteemidele.

Seega on oluline vähendada keskkonnale kahjulike päikesekaitsekreemide kasutamist ning otsida alternatiive, mis ei ohustaks veekogude elustikku.

Mida saan mina ära teha korallide kaitseks?

Korallide kaitsmiseks on oluline teha teadlikke valikuid, mis aitavad säästa meie looduskeskkonda. Üks võimalus on valida päikesekaitsekreem, mis on ohutu korallidele.

On oluline eelistada päikesekaitsekreeme, mis kasutavad looduslikke mineraalseid blokaatoreid, nagu titaandioksiid ja tsinkoksiid ning mis ei sisalda kahjulikke keemilisi koostisosi, nagu oksübensoon, oktinoksaat ja oktokrüleen. Need kemikaalid põhjustavad korallide pleekimist, soodustavad vetikate kasvu ja häirivad fotosünteesi, kahjustades sellega ookeanide elusloodust tervikuna.

Päikesekaitsekreemi valides eelista alati mineraalset filtrit sisaldavat kreemi, mis on valmistatud mitte-nano tsinkoksiidi ja titaandioksiidi baasil ning mis on üks naha- ja keskkonnasõbralikumaid toimeaineid päikesekaitsevahendites, pakkudes laiaspektrilist kaitset nii UVA kui ka UVB kiirguse eest.

Looduslikud päikesekaitsevahendid, mis on õrnad meie nahale ja ohutud organismidele, on samuti ohutud loodusele, sh korallidele.

Mõned brändid reklaamivad korallidele ohutut päikesekaitsekreemi kui coral-friendly  või reef-friendly.

Korallidele ohutute päikesekaitsekreemide valimine on oluline samm meie enda tervise ja keskkonna kaitsmiseks. Iga väike samm loeb!

Kon Tiki uudiskiri

Ole kursis põneva reisiinfoga

Lisa siia oma meiliaadress ja oledki toimuvaga kursis!