Vaata pilte

Peruu

Amazonasest Andideni

7.-21.03.22 ja 21.11.-5.12.22
Amazonasest Andideni

Peruu  – Amazonasest Andideni

Reisi kestus: 15 päeva kohapeal, koos rahvusvaheliste lendudega Tallinn – Lima – Tallinn kokku 16 päeva
Reisiseltskond: kuni 9 reisihuvilist ja reisijuht antropoloog Ivo Tsetõrkin või Kristina Krutop

Kutsume Sind kaasa seikluslikule reisile Peruusse – kontrastiderohkeimasse riiki Ladina-Ameerikas! Sellel reisil näeme mitut täiesti erinevat Peruud – Amazonase vihmamets ja Andide mäestik erinevad mitte ainult looduse ja kliima, vaid ka inimeste, keele, toidu ja üleüldse kõige poolest, mis laseks aimata, et mastis lehvib tegelikult sama riigi lipp. Reisi alguses sukeldume kohe Amazonasesse, et tutvuda maailma suurima džungli kõige ehedamate ja varjatumate rikkustega. Näeme seninägematuid loomi, kuuleme senikuulmatuid hääli ja kogeme ürgloodust kogu selle vahetuses. Andides külastame legendaarset Machu Picchut, Inkade pealinna Cuscot ning matkame Pühas Orus Valle Sagrados. Me ei unusta ka mitmekesist Peruu kööki, muusikat ning ööelu, mis on ju samuti osa kohalikust kultuurist. Väike reisiseltskond ja hingega koostatud programm võimaldavad võtta Peruult tõepoolest parima, mida sellel kireval ja elujaataval maanurgal pakkuda on.

Kanuuga Amazonases

Reisi viib läbi Amazonas Reisid

Programm:

1. päev. Väljalend Tallinnast. Sõltuvalt lennuplaanist jõuame Limasse kas sama päeva õhtul või järgmisel varahommikul.

2. päev. Lendame Limast otse vihmametsa südames asuvasse Iquitosesse – maailma kõige suuremasse linna, kuhu ei vii ühtegi teed. Kahetunnine lend viib meid üle Andide sügavale Amazonase džunglisse – juba lennukiaknast lõputuna horisondini kulgevat metsa vaadates saab hea perspektiivi ning aimduse selle tohutust ulatusest. Iquitos aga on pulbitseva eluga tohutu paabel keset džunglit, mis kahtlemata väärib lähemat tutvumist. Sellel päeval aga teeme seda ainult põgusalt – põhjalikumaks avastamiseks on meil rohkem aega metsaretkelt naastes. Puhkame pikast ookeanireisist välja ja teeme ettevalmistusi eelseisvaks džungliseikluseks.

 

3. – 8. päev. Algab rännak džunglisse. Mootorpaat viib meid Iquitosest ca 70 kilomeetrit ülesjõge ning pöörab seejärel sügavamale metsa, Yanayaku harujõele. Meie baaslaagriks saab džunglisse ehitatud lihtne ja mugav kämping, mis on ainult meie ja meie meeskonna päralt. See koht on varustatud kõige vajalikuga, et nautida Amazonast täiel rinnal ilma, et seiklus päris üleelamislaagriks muutuks – magame bungalotes, ühisteks ettevõtmisteks on suur ja mõnus maloka ehk ühisruum. Siit teeme lühemaid ja pikemaid vaatlusretki metsa nii päeval kui öösel, nii jalgsi kui kanuudes. Võime teha ka mõne pikema matka ning ööbida puude vahele tõmmatud võrkkiikedes, ümbritsetuna vaid moskiitovõrgust ning öisest džungli helilainetest. Samuti külastame ka sügavamal džunglis asuvaid pueblo'sid. Need on külakesed, kus ei tee keegi turistidele näitemängu, suled peas - näeme autenset tänast džunglirahva elu. Läheme külla ka kohalikule šamaanile, kes töötab muu metsatarkuse kõrval ka kuulsa psühhedeelse ayahuasca-taimega. Seega on soovijatel võimalus ka sellest tseremooniast osa saada.

 

Loodus on ehe, võimas ja liigirikas, järved selged ning puhtad. Õhtul võime püüda kala, meie kohalikud sõbrad püüavad ja valmistavad meile ka eksootilisi toite, mida džungel pakub. Pildistada on siin loomulikult palju, džungel ise on tänu Amazonase veetaseme kõikumisele ainulaadne - nii saab mõnes metsaosas liikuda jalgsi, teises aga kanuuga. Loodusele vahelduseks pakuvad kindlasti väga huvitavat pildistamismaterjali ka kohalikud inimesed.
Matkame ka öisesse džunglisse, mis on eriti põnev ning sünge kogemus. Öösel algab džunglis hoopis teistsugune elu, putukate ja loomade kisakoor on kõrvulukustavalt vali – vaikusele ei ole öises vihmametsas kohta. Samuti aerutame puutüvekanuudega öisel jõel ning püüame silmata taskulampide valgel kuni 6 meetri pikkuseks kasvavaid kaimaneid ning muid öise eluviisiga loomi. Samas aga läheme mõnel õhtul suure Amazonase keskel asuvale liivapaljandikule, et ujuda koos roosade jõedelfiinidega, naudime maailma ilusaimat päikeseloojangut, süütame lõkke. Lühidalt – tegevust jätkub, aga aega jääb ka puhkamiseks ja võrkkiiges raamatu lugemiseks. Oma tegevusi saame planeerida jooksvalt  ja dünaamiliselt, kõikide soove arvestades - meie päralt on kogenud ranger’id ja kokk, nii kanuud kui mootorpaat. Saame gruppi jaotada nii, et igaüks leiab enesele meelepärast tegevust. Seitsmenda päeva õhtuks jõuame tagasi Iquitosesse.

Belèn'i ujuv turg hommikul. Foto: Jüri Pilliroog
 
 
 

9. päev. Iquitos. Nüüd on meil aega selle mitmekihilise linnaga põhjalikumalt tutvuda. Hommikul on põnevaim koht kindlasti Puerto Belèni slumm, kus käepärastest vahenditest kokkuklopsitud tokkide otsas majad on ehitatud suures osas vette ning osaliselt ka ujuvatele balsaparvedele. Belèn on Amazonase rahvastele mitteametlikuks pealinnaks, kuna sealselt hiiglaslikult turult saab osta ja müüa kõike, millega üks džunglielanik seotud on. Nii saab küla šamaan sealt kuivatatud ahvi päid, kohalik gurmaan kilpkonna jalgu ja meie näiteks eriliselt kaunist indiaani käsitööd. Loomulikult on see täiesti eriline pildistamispaik, kus käib kauplemine ja igapäevane jõeelu käsikäes. Pärast lõunat aga võime minna näiteks Pilpintuwasi loomade rehabilitatsioonikeskusesse, kus elavad jaaguarid, sipelgakarud, tapiirid ja muud loomad, kes meil metsaretkel nägemata võisid jääda. Õhtustada aga võime näiteks kuulsas Gustave Eiffeli Casa de Fierro’s (Rauast Majas), mille viimane lõi Pariisi maailmanäituse jaoks ning mis 1890-ndatel aastatel kautšukiparunite poolt tükkhaaval Iquitosele toodi ja peaväljaku äärde üles seati. Pärast päikeseloojangut aga lööb jõeäärsel promenaadil käima kummaline, kuid kindlasti palav ja sõbralik urbaniseerunud džungli ööelu.

10. päev. Lendame läbi Lima Inkade muistsesse pealinna Cuscosse, kuhu jõuame pealelõunal. Cusco asub 3 400 meetri kõrgusel üle merepinna, mistõttu on kõige mõistlikum kulutada õhtupoolik jalutamiseks, puhkamiseks ning aklimatiseerumiseks. Kindlasti aitab sellele kaasa tassike maitsvat kokaleheteed, mida ketšuad meeleldi kõrgusehaiguse vastu pruugivad.

11. päev. Sõidame Ollantaytambosse, kust läheme rongi peale, mis viib meid Aguas Calientesesse – külakesse Machu Picchu jalamil. Pealelõuna võime veeta käsitööturul, õhtu aga kaljude vahel asuvas loodusliku veega termaalbasseinis, mis on küll veidi vana ja väsinud, kuid mille asukoha ja vaadete eest annaks nii mõnigi moodne spaa pool kuningriiki ja kuningatütre pealekauba.I

 

12. päev. Ärkame kell 5 hommikul, et kell 6, kui Machu Picchu külastajatele avatakse, olla esimestena kohal ning näha päikesetõusu selles maagilises paigas. Siinkohal tasub mainida, et turistihordid saabuvad Aguas Calientesesse nn turistirongiga otse Cuscost, mis saabub umbes keskpäeval, ning siis on need varemed üleujutatud sadadest ja sadadest käratsevatest gruppidest. Selleks hetkeks pole seal enam veeranditki seda maagiat, mis valdab Sind siis, kui vaikuses ja pimedas istudes hakkab päike tasapisi tõusma ning udu vaikselt kerkima Machu Picchu varemete kohalt. Samuti on meil võimalik mitu tundi kolada mööda seda iidset linna ning tunnetada, milline hiilgus seal kunagi valitses ning milline seletamatu aura seda siiamaani ümbritseb. Tehes seda koos tuhandete teiste huvilistega vähendab saadud elamust mitmekordselt. Seetõttu ongi meie tee Machu Picchule pisut aeganõudvam, kuid mitmekordselt elamusterohkem.
Kindlasti tõuseme ka „suhkrupeamäele“ Wayna Picchule, millelt avanev vaade ümbrusele on kahtlemata võrdne ka Machu Picchu endaga. Kangematel matkajatel on võimalus tõusta ka Cerro Machu Picchule, millelt nii varemed kui ka Wayna Picchu paistavad nagu tikutoosid. Õhtul sõidame rongiga tagasi Ollantaytambosse – maalilisse väikesesse Andide külakesse, kuhu jääme ka ööseks. Meie võõrustajaks on hea sõber Roberto, kes on oma majast ehitanud väga hubase kodumajutuse. Tassike kokaleheteed köögis ja lõke õue peal on just see, mida peale pikka päeva vaja.

 

13. päev. Maaelu Andides. Ollantaytambo on 13. sajandist pärit inkadeaegne linn, kuid erinevalt Machu Picchust on ta asustatud tänaseni. See pisike küla on tiksunud oma vaikses rütmis juba aastasadu ning jääb Cuscost Machu Picchule ja tagasi suunduvatel turistidel enamasti kahe silma vahele. Seda ehedamat ja vahetumat kogemust see pakub - ta on nagu elus Machu Picchu - samasugused inkadeaegsed müürid, uksed ja portaalid, kuid kui Machu Picchu on nagu muuseum, siis Ollantaytambos elavad nendes majades inimesed ka täna. Päeval teeme mõnetunnise matka täiesti inimtühja Pumamarca varemetele – vaated, mis avanevad kitsastel mägiteedel, on fantastilised. Pumamarca ei ole arheoloogidele väga huvipakkuv, ning ehk seetõttu ei ole siia jõudnud ka turistid - vana tempel või elumajade varemed ei olegi nii märkimisväärsed, kuid just seetõttu on siin võimalik olla mägede ning Pachamama ehk Emakese Maaga kahekesi. Koos meie siinse võõrustaja Robertoga viime läbi ka mõne šamaanirituaali või külastame kõrgel mäeküljel asuvat Pachar’i templit, kuhu päeva jooksul vaid mõni üksik turist tee leiab, kui sedagi. Õhtu veedame taas Roberto hubases kodus.

14. päev. Pärast hommikusööki jätame Robertoga hüvasti ning sõidame Cuscosse. Lõpuks on meil aega ka rahulikult ringi vaadata ka siin, et põhjalikumalt tutvuda selle linna kauni arhitektuuriga. Loomulikult on siin mitu konkistadooride poolt otse inkade müüridele ehitatud katedraali ja muuseumi, aga väga mõnus on ka lihtsalt jalutada mööda kauneid tänavaid ning külastada terve Lõuna-Ameerika parimaid käsitööturge - ei ole maailmas võrdset Peruu alpakavillastele kampsunitele ning mütsidele, vaipadele ning keraamikale. Cusco on ütlemata kaunis ning piisavalt turvaline, et omal käel kitsaid tänavaid avastades lihtsalt ära eksida - sest just siis leiad selle kõige ägedama kohvikukese, poekese või restorani, mis muudab selle linna sinu omaks. Õhtusöögiks aga võime proovida merisiga, mida ketšuad on juba aastasadu just erilistel puhkudel söömiseks kasvatanud. Kindlasti ei unusta me ka Cusco muusika-scene’t – siin on mitu väikest ja õdusat muusikabaari, kus kohalikud moosekandid mängivad mitte ainult Andide vilepillimuusikat, mida kuuleb rohkem restoranibändidelt, vaid lasevad kõlada pigem Bob Marley ja Manu Chao nootidel.

15. päev. Hommikul lendame Limasse - nüüd on aega veidi ringi vaadata ka Peruu pealinnas. El Callao linnaosa on taas üks “salakoht”, mis enamasti reisijatel märkamata jääb - samuti peetakse suuremat osa sellest linnajaost ka kohalike poolt ohtlikuks. Kuid La Punta on pärl Callao poolsaare tipus, milles jalutades ei oskaks keegi arvata, et viibid Limas. Pistame varba Vaiksesse ookeani, naudime kogu Peruu parimaid ja värskemaid mereande ning võtame reisi kokku. Õhtul suundume aga juba lennukile. Tallinnasse jõuame 17. päeva õhtuks, uuestisündinud ning õnnelikena.
 

 

Hinna sees on  nii rahvusvahelised kui ka siselennud Lima-Cusco, Cusco-Lima-Iquitos ning Iquitos-Lima. Samuti kõik transfeerid ning majutus, Machu Picchu rongipiletid ning sissepääs. Ning loomulikult kogu retk vastavalt ülalkirjeldatud programmile. Toitlustus kogu metsaretke vältel sisaldub samuti hinnas ning enamik metsas vajaminevast matkavarustusest (kummikud, võrkkiiged, moskiitovõrgud, toidunõud jne.).

Hinna sees ei ole söögid-joogid väljaspool Amazonase metsaretke. Samuti ei kuulu hinna sisse otseselt programmi mittekuuluvad lisaekskursioonid (mida ei ole ka programmis kirjas, aga mida on mõnel pool võimalik korraldada - nt. ratsamatk Ollantaytambos), ühesõnaga kohad, kuhu võib-olla kõik ei soovi samaaegselt minna. 

Korralduslikust poolest veel. 5-päevase metsaretke vältel ei ole raha kusagil kulutada - kõik on meie poolt. Lisaks söögile, joogile ja korralikule ulualusele on meie ümber terve hulk inimesi, kes on ainult meie seltskonna päralt - kokad, metsagiidid, abilised - et meie metsasoleku aeg kulgeks mõnusalt ja turvaliselt. Sööme kolm korda päevas rikkalikku ning mitmekesist toitu. Samuti ei viibi sel ajal kämpingus teisi turiste, meie privaatsuse tagamiseks jäetakse osad bungalod tühjaks. Sellist privaatust ei paku meile teadaolevalt ükski teine reisikorraldaja ei kohapeal ega kaugemal. Oma metsarahvast hoiame samuti hästi - oleme teinud aastaid tööd, et neid leida, ning maksame neile ka väga korralikku palka, et neid hoida. Kogu toit, puhas vesi joogiks ja toidu valmistamiseks, varustus ja inimesed tuleb kämpingusse tuua ca. 120 km mööda vett. Lisaks ei ole Peruu ammu enam Eesti mõistes odav riik - majandus kasvab hoogsalt. Nendel ja paljudest teistel eelistel ja erinevustel toetub ka osalustasu, mida me oma reisi eest küsime. 
Jootrahadest - Peruus ei eelda ega "nuia" keegi automaatselt jootraha. Seda rohkem aga hinnatakse seda, kui meeldivat teenindust ja tähelepanu väikese jootrahaga väärtustatakse. Toit maksab Peruus Eestiga sarnast hinda või on tsipa odavam. Söögikohtades on kombeks jätta jootraha 5-10 protsenti, kui oled toidu ja teenindusega rahul. Lisaks hindavad reisijapoolset rahalist tänu kõrgelt meie giidid ja personal metsas ja mägedes, kuid nagu öeldud - nad on hästi tasustatud ja nimetatud jootraha on sümboolne. 
Kokkuvõttes, suurte lisakulutustega arvestada ei tule. Suveniiride ja käsitöö ostmiseks või võimalikele õhtustele väljaskäimistele kuluvaid summasid me loomulikult ette ennustada ei oska, kuid kokkuvõttes oleme soovitanud järgmist – kui arvestad maksimaalselt 500 euroga kogu reisi peale, siis on selle eest kindlasti korralikult ja rikkalikult söödud, joodud, õhtuti väljas käidud ja kott suveniire ja käsitööd pilgeni täis. 

Peruu kaart 2 väike.jpg

Lisaks - Peruu on väga ebatavaline maa ning tegemist ei ole ka kaugeltki tavalise turismireisiga. Ööbimisel paneme rõhku kohalikule karakterile ning kindlasti ka asukohale. Kõik meie majutuskohad on hoolikalt valitud väikesed, lihtsad, sõbraliku pererahvaga koduhostelid ning asuvad alati linna südames, jalutuskäigu kaugusel nii vaatamisväärsustest, söögikohtadest kui ka ööelust. Majutus on kahe- või kolmekohalistes tubades, džunglis kahekohalistes bangalotes. Ühtegi matka ei džunglis ega mägedes ei tee me koos asjadega, igal pool saab asju turvaliselt pererahva hooleks jätta. Kõikide matkade eesmärk on loodusvaatlus ja mitte sport - seega eeldused sellel reisil osalemiseks on kindlasti pigem psühholoogilised ning seotud kliima ja muude tingimustega. Samuti oleme retke jooksul tihti nö vabas graafikus, et ei peaks pidevalt kiirustama. Jooksvalt otsustame nt söögikohti ja loomulikult ei ole kohustust ka kogu aeg kogu grupil koos viibida – soovi korral leiab piisavalt hetki üksiolemiseks. Paljudele olukordadele läheneme loovalt ning ei planeeri algusest lõpuni igat sammu ette. Piisavalt on ruumi improvisatsiooniks, fotopeatusteks jne. Toidu valikul nii džunglis kui mägedes paneme rõhku tervislikkusele ning põlisrahva tarkusele – on ju lugematu hulk tänapäeval üle maailma kuulsad mitmekesised ja tervislikud toidud pärit just siit.  

Enne reisi teeme kindlasti ka ühe kohtumise, kus saame tuttavaks ja arutame läbi riietuse ja varustuse küsimused. Ühesõnaga, kui sa selle teksti siiani läbi lugesid, siis usun, et see reis sobib ka Sulle!

 

Reisjuhiks on  Ivo Tshetõrkin.

Reisi üldtingimused

Ole kursis põneva reisiinfoga

Pane siia oma meiliaadress ja oled toimuvaga kursis,Liitu uudiskirjaga!