Vaata pilte

Mehhiko – Jukatani poolsaar

Türkiissinine vesi, maiade pärand, koloniaallinnad ja värvikirev päris elu

8.-24.03.2023
Türkiissinine vesi, maiade pärand, koloniaallinnad ja värvikirev päris elu

 8.-24.03.2023

Jukatani poolsaar – segu helesinisest mereveest, maiade iidsest kultuurist, kirevast Mehhiko elust, mangroovisaludest ja värviküllastest koloniaallinnadest

 

Mehhiko Jukatani poolsaar on paik, kus kohtuvad iidsed maiade tsivilisatsiooni asukohad, koloniaalarhitektuur ja ajaloosündmuste segust sündinud kultuur. Lisaks veel kohalikud põnevad  maitsed, loodus ja kohalik kultuur.

Jukatani poolsaarel on palju maiade tsivilisatsiooni jälgi – iidsed linnad Chichen Itza, Uxmal, Tulum. Tänapäevalgi räägib suur osa siinsest elanikkonnast maiade keeli. Maiade kultuuri ja muistse arhitektuuriga saab reisil tutvuda vaat et igal sammul. Vastukaaluks vanadele maiade linnadele, saad viibida ka koloniaallinnades Meridas ja Valladolidis. Nende linnade tekkelugu, praegune kultuur ja arhitektuur on avastamist väärt. Kindlasti saavad nii mõnedki ajalooõpiku peatükid selgemaks. 

Mehhikos on säilinud väga palju looduslikku mitmekesisust. Kui maailma kõige elurikkamad riigid edetabelisse panna, siis Mehhiko oleks neljandal kohal. Seda mitmekesisust saad kogeda, kui külastame Ria Lagartose biosfääri kaitseala. Suur märgala on kasvukohaks ligi 2500 taimeliigile ja elupaigaks üle 500 selgroogse liigile. 

Meie reisi üks tore osa on ka Holboxi saar, mis on pikalt olnud mõnusaks puhkuse kohaks, kus ei ole autosid ning sillutatud teid, kus on ägedat tänavakunsti ning kohalikku muusikat. Lisaks sellele ka imelised pikad rannad sooja mereveega. Alustame oma reisi rannaosaga Hollboxi saarel ning pärast seiklemist erinevates kolonaaillinnades ja maiade tsivilisatsiooni jälgedes, puhkame reisi lõpetuseks jälle mere ääres, sel korral juba Tulumis.

Jukatani poolsaare üheks iseloomulikuks loodusnähtuseks on ka cenoted ehk karstiaugud – maapinnas olevad selge veega suured augud, käime ka seal ennasta jahutamas/ujumas ning selgitatakse ka nende tähtsust maiade kultuuriloos.

Muide, Mehhikost on pärit šokolaad, avokaado, tomat, mais, vanilje, erinevad oad, tšillid ja palju teisi igapäevaseid toiduaineid. Erinevate toidukordade ajal tutvume kindlasti ka Jukatani poolsaare rahvustoitudega. 

Majutused on kohaliku hõnguga väga korralikes, meie mõistes 4* hotellides/lodgedes

Jukatani poolsaarel ootavad sind: 

 • Külastused iidsetesse maiade linnadesse – Chichen Itza, Uxmal.
 •  Autovaba Holboxi saareke keset imelisi merevett koos pikkade liivarandadega
 • Rannapuhkus Tulumis.
 • Kakao ja šokolaad.
 • Koloniaallinnad Valladolid ja Merida.
 • Paadisõit mangroovides ja Ria Lagartose biosfäär ning roosad soolajärved.
 • Šokolaadimuuseumi külastus. 
 • Ujumine kristallselge veega karstiaukudes ehk cenotedes.

 

Ilm

 

Temperatuurid on ka jahedamal aastaajal põhjapoolt tulija jaoks piisavalt soojad – õhutemperatuur võib küündida kuni 30⁰C, õhtuti on jahedam (jaanuaris kohati 20⁰C ringis)

Soovitame kõigil reisijatel sõlmida  Covid-19 reisikaitse kindlustuse, sel juhul  te ei pea muretsema, mis saab siis, kui vahetult enne reisi saate positiivse Covid-19 testitulemuse või kui haigestute. Kindlustus tagab reisitõrke korral reisiraha tagastuse või reisil olles ravikulud. Kui teil kindlustust veel ei ole sõlmitud, saame aidata ka selle korraldamisega.

 

Miks reisida Kon Tiki Reisidega:

 • Pikaaegne reisikorraldamise kogemus.
 • Kogenud reisijuhid.
 • Toome teid alati koju tagasi.

 

Kon Tiki Reisides lähtume reisikorraldusel vastutustundlikust reisimisest ja jälgime kõiki kohalikke Covid-19 reegleid oma reisijate turvalisuse huvides. Hoiame pidevalt silma peal kohalikel oludel ning nende ebasoodsaks muutumisel lükkame reisi edasi või jätame ära.

 

Võtke meiega ühendust +372 56268377     info@kontiki.ee

 

KAVA

1.päev,  8.03

Väljalend Tallinnast ja saabumine Cancuni õhtul. Majutus Cancuni lähedal dzungli spa hotellis.

2.päev 9.03

Vaatame ringi Cancunis ja alustame puhkusega.

3.päev, 10.03

Hommikupoolikul avame ametlikult oma Yukatani puhkuse maiade saunarituaaliga ehk temazcali tseremooniaga.


Pärastlõunal sõidame Holboxi saarele, kus veedame järgmised kolm ööd. Holboxi saar asub Jukatani poolsaarest põhjasuunas. Saare ja poolsaare vahel on 10 kilomeetri laiune madal laguun, mis on koduks flamingodele, pelikanidele ja teistele linnuliikidele. Liivasel Holboxi saarel ei ole autosid, saar on vaid 1.5km laiune. Siin saame end mõnusalt puhkuse lainele lülitada.

Majutume  järgmised kolm ööd rannaäärses hotellis.  

4.päev, 11.03

Puhkus Holboxil. Huvilistel on võimalik õppida lohesurfi. Siinne madal vesi ja laiad kivideta rannaribad on ideaalsed kohad lohesurfiga tutvumiseks. Kes lohesurfist ei vaimustu, võib aga võrkkiiges kõikuda ja nautida mittemidagi tegemise rõõme. 

Kui öö on piisavalt pime ja ilmastikuolud sobivad,  läheme vaatama siinset fenomeni – helendavat merevett. Saare läänetipus asub laguun, milles elavad pisiorganismid kiirgavad energiat, mida inimsilm näeb valgusena. 

5. päev, 12.03

Puhkus Holboxil. 

Täna läheme paadiga merele!  Sõidame Holboxi ümbruse helesinistes vetes. Paadireisil avanevad ilusad vaated Holboxile ja teistele ümbritsevatele saartele. Madalates mereosades võib kohata flamingosid, kindlasti kohtame oma teekonnal ka teisi linde. Ujume ka selle reisi esimeses cenotes, mille vesi lubab imelist noorenemist. Täpne marsruut ja võimalikud peatuskohad sõltuvad ilmast.  

6.päev, 13.03

Pärast hommikusööki asume teele Valladolidi poole. Hispaania konkistadoorid rajasid Mehhikosse Valladolidi 1543. aastal, kuid õige pea, 1545. aastal, koliti linn sisemaa poole. Kolimise põhjuseks olid liigsed sääsed endises laguuniäärses asupaigas. Valladolid sai oma nime tollase Hispaania pealinna järgi, mis kandis sama nime. 

Õhtupoolikul jalutame kuulsas koloniaallinnas ja saame teada selle kirjust ajaloost. 

Valladolidis ööbime järgnevad kolm ööd. Hotell asub koloniaalajastu ajal ehitatud majas.

 

7. päev, 14.03

Sõidame kunagisse väga olulisse maiade linna Chichen Itzasse ja teeme giidi juhendamisel ringkäigu selles arheoloogiliselt väärtuslikus paigas. See on paik, kus saad näha maiade arhitektuuri säilmeid ja kuulda nende kultuuri kohta. Chichen Itza on üks seitsmest tänapäeva maailmaimest. Maailmaimed valiti 2007. aastal ülemaailmsel rahvahääletusel. 

Chichen Itza lähedal asub maiadele püha cenote, mille kristallselges vees saame meiegi ujuda ja cenotede kohta rohkem teada.Õhtuks sõidame tagasi Valladolidi. 

8.päev, 15.03

Läheme Ria Lagartose UNESCO biosfääri kaitsealale. Kaitseala on loodud kohalike märgalade kaitseks. Siinne unikaalne maastik, kus saavad kokku meri, karsti- ja rannikualad, soolane ja magevesi, on koduks tuhandetele liikidele. 

Peatume  korraks ka Las Coloradose roosa järve ääres. Tegemist on tasase alaga, kus merevesi vaikselt aurub, nii et järele jääb ainult sool. Vee värvivad roosaks erinevad mikroorganismid, vetikad ja plankton, kellele ülisoolane elukeskkond sobib. Eriti hästi tuleb roosa varjund esile päikesepaistelistel päevadel. Roosad järved on inimtekkelised ja kuuluvad kohalikule soolatootjale. Näha saab ka suuri kuivanud soola kuhjasid. Siinne kogukond aastatuhandeid soola tootmisega tegelenud. See oli juba maiade impeeriumi ajal oluline soolatootmise koht. 

Suundume edasi Rio Lagartosesse, mis on väike kaluriküla Las Coloradose lähedal. Siin teeme  paadireisi mangroovides ja proovime maiade looduslikke spa protseduure. Vaatleme oma teekonnal erinevaid linnuliike ja vee-elukaid. Paadireis lõpeb vaiksel rannal, kus saab ka ujuda. Pärast paadireisi ja ujumist ootab meid toidukord kohalikus restoranis. 

Tagasiteel külastame Mayapani mezcali (agaavi likööri) destileerimiskoda, uurime, kuidas seda tequila sarnast jooki tehakse ja maitseme ka mõndasid erisorte neist.

 Õhtuks sõidame tagasi Valladolidi. 

9.päev, 16.03

Alustame sõitu poolsaare lääneosasse. Meie sihtkohaks on Jukatani osariigi pealinn Merida. Teel läbime ka Izamali, mida teatakse kollase linnana, sest paljud selle ehitised on värvitud kollaseks. Tänapäeval on Izamal oluline palverändurite sihtpunkt. Näeme nii maiade iidset päikesetemplit kui konkistadooride loodud, siiani tegutsevat kloostrit. 

Õhtuks jõuame Meridasse, kuhu jääme ka järgnevaks neljaks ööks. Meie hotell asub koloniaalajastu ajal ehitatud majas. 

10.päev, 17.03

Täna teeme tutvust Merida linna, selle ajaloo ja tänapäevase elu-oluga. Naudime kohalikku toidukultuuri ja külastame turgu. Merida on rajatud 1542. aastal Francisco de Montejo poolt. Enne asus siin maiade linn T’hó. Endise maiade asula ehituskivisid kasutati ka Merida rajamisel ning need on ka linnapildis märgatavad. Merida on ehe näide koloniaalarhitektuurist. Linnas on hulgaliselt häärbereid, monumente, suursugune katedraal ja mitmeid teisi koloniaalajastu ehitisi.  

Ööbime Meridas.

11.päev, 18.03

Täna sõidame  Sotuta de Peoni häärberisse, mis on nagu elav muuseum, kus saab tutvuda Jukatani kultuuriga. Sotuta de Peonis on ajalooliselt tegeletud jukatani agaavide kasvatamisega. Selle kiududest tehakse köisi ja muid tooteid. Agaavikiudusid on ajalooliselt kutsutud ka nimega “roheline kuld”, sest piirkonna esimesed miljonärid tegelesid agaavide kasvatamise ja töötlemisega. Saame näha, kuidas häärberis elati ja töötati, kuidas põllul kasvavast taimest saab köis. 

Õhtupoolikul sõidame tagasi Meridasse.

 

12.päev, 19.03

Külastame iidset maiade linna Uxmali. Uxmal on üks esinduslikumalt säilinud maiade linn, kuulub ka UNESCO maailmapärandi nimekirja. Siinsete säilinud ehitiste eripära tutvustab giid. 

Pärast arheloogilist tuuri läheme Choco Story muuseumisse, kus meile tutvustatakse kakao ja šokolaadi ajalugu ning kakao olulisust maiade kultuuris. Saab uurida šokolaadivalmistamise seadmeid, imetleda muuseumi ümber kasvavaid troopilisi taimi, uudistada muuseumipoes. Kindlasti saame ka kohalikku kakaojooki maitsta. Lõunat sööme kohaliku maia pere juures, kus saame rohkem ka nende kommetest ja tavadest teada. 

Õhtuks sõidame tagasi Meridasse.

13.päev 20.03

Sõidame Meridast Tulumi. Tulum  asub Jukatani poolsaare idakaldal ja on üks paljudest Riviera Maya kuurortlinnakestest, lisaks puudervalgele liivale on siin palju kohvikuid, poode, baare.  Tulumi linnakeses võib  leida maiade ajastu varemeid. Arvatakse, et Tulum oli üks viimaseid paiku, mille maiad kunagi asustasid. See oli maiade asustatud veel 70 aastat pärast seda, kui hispaanlased hakkasid Mehhikot okupeerima. Tulumist on saanud üks populaarsemaid  kuurorte asudes mere ja dzugli vahel.  Siin saab nautida rannapuhkust, soovijad saavad teha väljasõite ujumaks merikilpkonnadega ja teha snorgeldamisretke merele kui ka palju muud.   Riviera Mayas võivad jaanuaris tõusta  isegi üle 35°C, merevesi on samuti 28C ringis.

Majutus on viimased kolm päeva Tulumis mereäärses hotellis.

 

 

14.päev 21.03

Päev sisustamaks oma äranägemise järgi. 

Soovijad võivad sõita Coba varemete juurde (lisatasu eest). Coba on iidne maiade linn, mis asub tulumist 43 km kaugusel. Coba asub kahe laguuni ümber, kokku on ala üle 80 km2 suur. Erinevalt mõnest teisest maiade linnast on siinsed varemed suuresti restaureerimata ja asuvad üsna džungliilmelises keskkonnas. Nii saad tunda end kui arheoloog, kes kunagi need varemed avastas. 

15.päev 22.03

Päev sisustamaks oma äranägemise järgi.

Soovijad võivad külastada Sian Kaani biosfääri kaitseala (lisatasu eest). Sian Kaan kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja. Nimi Sian Ka’an tähendab tõlkes taevavärav. Kogu kaitseala laiub 5280 km2 suurusel alal – osa maismaal, osa meres. Alale jäävad ka 23 maiade tsivilisatsiooni kunagist asukohta. See on Mehhiko Kariibi mere piirkonna suurim kaitseala. Siin on loendatud 115 liiki imetajaid, 90 liiki mesilasi, üle 300 liigi liblikaid, üle 500 liigi kalasid jpt. Taimeliike on loendatud üle 1000. Siin võib hea õnne korral näha manaate, merikilpkonni, krokodille, jaaguari, pumat, roosasid flamingosid, tuukane, tapiire jt.  

16. päev 23.03

Vastavalt lennuplaanile sõit Cancuni lennujaama poole ja tagasilend Tallinnasse.

 

17.päev 24.03

Saabumine Tallinnasse.

 

Mida reis sisaldab?

Hind 3250 

Hinna sees:

  • Rahvusvahelised lennud Tallinn-Cancun-Tallinn.

 

 • Majutus kahestes tubades koos hommikusöökidega. Majutused on meie mõistes 4* hotellides/lodge’des/külalistemajades.

 

 • Üks öö Cancuni lähedal, kolm ööd Holboxil, kolm ööd Valladolidis, neli ööd Meridas, kolm ööd Tulumi piirkonnas.
 • Kõik programmis kirjeldatud tuurid, ringsõidud, sissepääsu- ja giiditasud.
 • Kogu kohalik transport.
 • Eesti keelt rääkiv reisijuht.

 

Hind ei sisalda:

 • Kindlustust- reisile peab kindlasti tegema tervisekindlustuse, mis sisadldab ka covid kaitset, samuti soovitame teha reisitõrkekindlustuse koos covid kaitsega. 
 • Toidukordi, mis ei ole programmis märgitud.
 • Lisategevusi.
 • Jootraha, nii restoranides kui ka kohalikele giididele

 

Andra Saimre

Reisijuht Andra sattus esimest korda Lõuna-Ameerikasse aastal 2008. Sellest ajast on Andra mõtted ja unistused aina rohkem selle mandriga aga eelkõige Brasiiliaga seotud olnud. Esialgu sai sinna korduvalt tagasi mindud puhkusereisidele aga  2011 a. suvel otsustas Andra kontori tööle joone alla tõmmata ja mõneks ajaks Ladina-Ameerikasse rändama minna.

Esimeseks sihtkohaks sai valitud Costa Rica, kauni ja mitmekesise loodusega väikeriik Kesk-Ameerikas, kuhu Andra jäi paigale pooleks aastaks. Harjutas hispaania keelt ning rändas mööda seda väikeriiki ringi, peatudes pikemalt just Osa poolsaare külje all.  Costa-Ricast viis rännak Andra Panamasse Bocas De Toro ja San Blasi saarestikku, Kolumbiasse, Ecuadori, Peruusse, Boliiviasse ning seejärel Brasiiliasse. Siis otsustaski ta end pikemalt  Rio de Janeirosse paigale sättida, et seda imelist linna lähemalt tundma õppida ja brasiillaste elustiili kogeda. Lisaks Rio de Janeirole on Andra mööda Brasiiliat üsna palju ringi rännanud ja kogu seda suurt ja mitmekesist maad tundma õppinud, mõned brasiillasest sõbrad naljatavad juba, et Andra tunneb Brasiiliat paremini kui  brasiillased ise:)

2014 aasta kevadsuvel jäi Andra mõneks kuuks Portugali ning vaimustus sealsetest sõbralikest inimestest, uhketest lossidest,  romantilistest linnakestest, maalilisest loodusest ja vastupandamatult heast söögist ning veinikultuurist, nii sündis lisaks loodusreisidele ka maitsetest tulvil Portugali reisiprogramm.

Koostöös Kon Tiki Reisidega soovib Andra oma vaimustust nendest paikadest ja toredatest inimestest ka  oma kaasmaalastega jagada ning neidki sellest vaimustuma panna 🙂

Oma vabad hetked armastab Andra veeta looduses matkates ja seigeldes, olgu selleks siis suvise Eestimaa kaunid paigad või troopilised vihmametsad. „Pole midagi vahvamat kui varahommik ookeani rannal, tähistaeva all veedetud öö kõrbeliival või päevane rafting kaunil mägijõel aga tõelise sideme maaga loovad alati inimesed, kellega kohtud,“ märgib Andra. Sõbrad teavad juba, et koos reisile minnes on Andra alati nõus eeltöö ja organiseerimise enda peale võtma, sest see on reisimise juures pool lõbu. Andra reisikirjadega saad tutvuda siin.

Ole kursis põneva reisiinfoga

Pane siia oma meiliaadress ja oled toimuvaga kursis,Liitu uudiskirjaga!