Vaata pilte

Aastavahetus JAMAICAL – YAAD, no problem!

27.12.2018 -10.01.2019

Reisiseltskond: kuni 9 reisihuvilist ja reisijuht, Jamaica tuntuim kultuurisaadik Eestis ning raamatu „Minu Jamaica“ autor Tarrvi Laamann

Jamaica, ehkki pindalalt väikene, on kultuurilise mitmekesisuse poolest kindlasti suurriik terves laias maailmas. Siin troopilisel paradiisisaarel on segunenud kõikide maailma nurkade kultuurid: India, Lõuna- ja Põhja-Ameerika, Euroopa, Aafrika ja isegi Jaapani. Väikese saareriigi rahvamuusikat reggaet teab iga laps ja vanur. Jamaica on tuntud ka oma nn “slow going” mentaliteedi ja hüüdlause: “Jamaica, no problem!” poolest – meie reisil saab oma meeled mõnusale pingevabale sagedusele tuunida, lasta mõttel meie kodu-kalurikülas horisondi taha minna, snorgeldada helerohelises vees ja samal ajal kostub pilbastest rannabaarist roots-reggae. Kahju oleks, kui praegu kiire oleks. Õnneks ei ole – puhkus algab.

Meie reis järgib kõiki Jamaica loomuomaseid kontuure, sest reisijuht Tarrvi Laamann on Jamaical nii kohalik ja oma, kui üldse olla saab, ning tema reisikaaslasena saab Jamaicaga igas mõttes sina peale – ta peab Jamaicat oma teiseks koduks juba peaaegu kaks aastakümmet, tunneb inimesi, jagab „biiti“ ning mängib koguni kohalikel pidudel plaategi. Tarrvi reis viib osaleja Jamaica kohalikku muusika-, kultuuri- ja ka merelainesse ning teeb seda viisil, mis kindlasti ei õnnestuks ilma kohapealsete oma inimeste ja sõpradeta. Turistilõkse sellel reisil ei ole – kõik elukohad, külastatavad paigad, restoranid ja õhtused muusikaüritused on hoolega valitud „salakohad“, mis Tarrvil on aastatega kogunenud. Bussiga loksutakse nii palju kui vajalik, aga nii vähe kui võimalik. Jamaica ongi meie reiside valikust kõige rahulikum kulgemine – see kõige suurem väljakutse reisijale võibki olla oravaratas korraks seisma jätta ja õppida mitte midagi tegema. Sel reisil on ka ainulaadne võimalus elada pikemalt kohalikus külas ja nii saada kogukonna tunnetus – kohalikud elanikud tunnevad sind ja sina neid juba varsti nägu- ja nimepidi ning see on juba teistsugune reisimise stiil ja vibe, mida põgusal läbisõidul reeglina ei koge. Inimesed on nii sõbralikud, et torust alla kaob eelarvamus Jamaica kriminaalsusest (jah, on kohti, kus ei ole mõistlik nt öösel käia, kuid sinna me ei kipugi). Võib juhtuda, et saad siit omale eksootilise (kirja)sõbra kogu eluks ning lahkudes poetad salapisara. Kõrghetki pakub Jamaica ka kohvigurmaanidele, nii omnivooridele kui taimetoitlastele, loomulikult ka muusikasõpradele. Omalt poolt soovime vaid, et oleksid mõistev ja salliv Jamaica kultuurilise mitmekesisuse osas ja tuleksid reisile avatud meelega – respect, everything irie!

REISIKAVA

1. päev. Saabumine Montego Bay’ sse ja kolime koju kalurikülas
Reisijuht Tarrvi on kõigil sõltumata sellest, mis kell keegi saabub, lennujaamas vastas. Sõidame sagivast Montego Bay “asfaltdzunglist” Kariibi mere liivastel randadel asuvasse väikesesse rahulikku kalurikülakesse, puhkame välja pikast lennureisist ja lülitame sisemised kellad Jamaica ajale. Sellest külast saabki meie baaslaager ja kodu, kust teeme väljasõite, kuid mis on ka ise tõeliselt maaliline ning äge koht ja annab tunnetuse Jamaica igapäevaelust. Siin asubki autentne ja tõeliselt chilli “no problem“-Jamaica. Majutume lihtsasse, kuid mugavasse ja hingega peremajutusse, mida peab meie tulevane õde, Sister-Monica. Lisaks tubadele on meie päralt köök, sisehoov, mõne sammu kaugusele jääv mererand. Õhtupoolikul ujume, lõõgastume, sööme head toitu, tutvume kohalikega - puhkus ongi lõpuks alanud.
Selle ja enamus hilisemaid väljasõite teeme privaatse (ning loomulikult värvilise ja lõbusa) van’iga, mille juht Leroy on meie sõber siitsamast külast.

2. päev. “Down to Earth”, puhkus ongi alanud
Külaelu päevad algavad Jamaica hommikusöögiga mõnes populaarses kodukohvikus, kuhu igaüks saab minna siis, kui uni läheb ja tuju tuleb – äratuskella kasutame sellel reisil nii vähe, kui võimalik. Sest see on ka puhkus ning just hommikul on mõnus tassikese kohvi kõrvale külaelu jälgida.  Traditsioonilisemate hõrgutiste hulgas saab neis kohtades osta ka Jamaica põnevat rahvushommikueinet - ackee puuvilja soolakalaga, Jamaica Blue Mountain kohvi aga on üks kallimaid kohvisorte maailmas. Kui kõht täis ja kohalikega jutud räägitud (ning veidi keelekõlaga harjutatud), siis jätkub puhkus, kohanemine kliima ja kohaliku meelega, sest tõenäoliselt oleme sattunud maailma sõbralikumasse linnakesse ja parimasse randa, kus mõnusalt lõõgastuda ning oma meel järjest enam Jamaica õigele „sagedusele“ tuunida.

3. päev. Väljasõit loodusesse
Läheme väljasõidule – peame pikniku Jamaica ilusaima veekose juures. Saame nautida troopilise saareriigi loodust, otse selles einestades ja kurku karastades. Tolles veevulinarikkas kohas on ka hea lihtsalt lõõgastuda, aga ka ringi uidata – värvikirevaid ja unikaalseid hetki, mida näiteks fotoaparaadi mälukaardile talletada, on siin rohkesti. Õhtuks jõuame taas tagasi nüüdseks juba täitsa koduseks saanud kalurikülla.

4. päev. Veemõnud liivalt või kohalike kalapaadist ning fototuur kodukülas
Kes tahab kaluriküla kohalikega hängida ja päevasel kuumal ajal eriti liikuda ei soovi, nende päralt on täna fantastilised rannamõnud. Lisaks sellele on kalurikülas küllaldaselt chillimise ja nn “elu jälgimise” kohti, kus inimesi ja elu vaadata, jääkülm kookospähkel, värske mahl või Red Stripe’i õlu käeulatuses. Aga kes soovib, võib minna koos kohalike kaluritega varahommikul kalale ning tulla tagasi enne päikseloojangut. Kaluritel oleks huvitav ja paljud neist on hea meelega nõus näitama oma eluviisi – ei juhtu just tihti, et mõni välismaalane nendega ühes soovib minna. Kunstihuvilistele on küllaldaselt ägedaid kohti, kus joonistada, maalida või näiteks luuletusi või reisikirja kirjutada. Fotograafiahuvilisi peame kahjuks kurvastama, sest head vaated ja tegevuskaadrid ei paista siin küll lõppevat. Haha! Väga inspireeriv on, väga! Elu juhtub sinu silmis iseenesest - võta ainult kaamera kätte ning passi tänavanurgal.

5. päev. KUUM AASTAVAHETUS KARIIBIDEL – inna Yaad – original Jamaica style
…uue aasta pidustused juba tuttavaks saanud jamaikalastega omaenda kalurikülas. Tehakse ilutulestikku, jämmitakse rannas ja tantsitakse lõkke ümber. See on midagi erilist ja meeldejäävat. Jamaica, Yaad, no problem 100%!

6. päev. Jamaica toidu valmistamise töötuba
Sel päeval toimub Jamaica toidu valmistamise töötuba (workshop) saareriigi elukutselise koka juhendamisel. Jamaica on saar, kus ka kõige lihtsamad toidud on väga maitsvad ja hõrgud. Nii ka selles minimalistlikus troopikaköögis valmivad “rasta ital”- ja “reggae fish” toidud. Loomulikult naudime hiljem valmistatu maitset – kus mujal kui rannas koos unustamatu päikeseloojanguga.

7. päev. Black River mangroovisoo
Läheme paadiretkele Black River mangroovisohu, kus võime lisaks veelindudele kohata ka alligaatoreid. Paat on ainult meie seltskonna päralt, seega saame valida ise nii suunda, tempot kui peatusi. Peame piknikku, peesitame kaldal ja hüppame jõkke. Jõe kaugemas otsas asub kummaline džunglibaar, kus teeme kindlasti ühe Red Stripe’I peatuse. Tagasiteel aga peatume pikemalt ühes Jamaica legendaarses, kuid keset merd asuvas baaris. Selles imetlusväärses scenes võid lasta muusikarütmis oma mõttel horisondi taha minna või snorgelda siinsamas helerohelises vees baari puitjalgade vahel. Kahju oleks siis, kui praegu kiire oleks – õnneks ei ole.
Õhtupoolikul jõuame tagasi oma järjest kodusemaks muutuvasse kalurikülakesse.

8. päev. Väljasõit lähedal asuvasse farmi ja/või linna
Külastame küla ligidal asuvat rasta farmi ja vaatame, mis taimi ja vilju sealmaal kasvatatakse ning kuidas nood maitsevad. Kes maaelu näha ei soovi, saab külastada šoppamiseks või suurema restorani külastuseks lähedal asuvat suuremat linna. Hiljem puhkame, peseme reisitolmu kehalt. Õhtul fantastiline päikeseloojang, head inimesed, jutud, joogid ja lemmiktool rannas.

9. päev. Kingstoni reggae-dancehall õhtu ja Usain Bolt “Tracks & Records”
Sõidame pealinna Kingstoni ja seame ennast sõbralikult sisse kesklinnas jamaica-stiilis hotellis. Pärastlõunal läheme jalutame, et soovi korral šopata kaasa suveniire, värvilisi riideid ning muud Jamaica kraami. Õhtul aga ootab meid korralik suurlinna-stiilis õhtusöök, sest Jamaica võib olla ka midagi enamat, kui tänavanurgalt kahmatud „jerk chicken“. Õhtustame maailmakuulsa Usain Bolt’i restoranis “Tracks & Records” ja kes tahab, saab sealt võimalusel ka Bolti t-särgi koos originaalse signatuuriga “sebida”, sest “Jamaica, no problem!”. Hiljem võime külastada ka Kingstoni äärelinna õhtuelu ja melu.

10. päev. Kingston – Trenchtown ja Bob Marley kodukoht, Kingston Dub Club
Külastame Bob Marley muuseuni ja ka ta kodukohta Trenchtownis. Usume, et tänu Bob Marley’le ja tema loomingule on ära jäänud mitu sõda ja sündinud tuhandeid häid mõtteid. Paljud said (ja saavad) just Bob Marley’lt teada, mis on reggae muusika või et on olemas saar nimega Jamaica. Hiljem naudime kõrget vaadet Kingstonile ja külastame Kingston Dub Clubi, kus toimub tavaliselt roots reggae muusikaõhtu. Kel jaksu, siis ega selgi õhtul muusika- ja ööelu-melust puudu ei tule.

11. päev. Kodukülla tagasi
Sõidame tagasi kodukülla ja seame ennast sõbralikult sisse juba esimesel päeval tuttavaks saanud Jamaica-hotellis, mida aga nüüd vaatame juba hoopis teise, kohalikuma pilguga. ja pärastlõunal, õhtul aga ootab meid korralik Jamaica-stiilis õhtusöök, sest Jamaica võib olla ka midagi enamat, kui tänavanurgalt kahmatud „jerk chicken“.

12. päev. “Armunute Pankrannik” ja fantastilised mereannid
Hommikupoole võtame nendega, kes ujuda-rannamõnuleda ei soovi, rendist jalgrattad, et uudistada küla lähiümbrust - soojas jalgsi teab mis kaugele ju ei kõnni. Pärastlõunal teeme väljasõidu lähedalasuvale "armunute pankrannikule", kust avaneb fantastilne vaade üle Kariibi mere, sealt sõidame edasi jamaicalaste seas populaarsesse rannikul asuvasse söögikohta, kus saab tellida söögiks hästi grillitud mereande, silmailuks lummav päikeseloojang. 

13. päev. Väljasõit rasta kunstniku ateljeesse ja parki
Sõidame külla kohaliku rasta kunstniku ateljeesse ja skulptuuriparki. Kel soovi, võib peale tuuri osaleda rastadega koos kunsti töötoas või muidu chillida ning nautida mägist tuulebriisi.

14. päev. Jällenägemiseni “breddas & sistas”
See on see päev, kui mõtled, et tahaks siia elama asuda, sest kõik on ju olemas: muusika, inimesed, rahu, chill, söök, jook - ja muidugi rand, merelained ja palmipuud. See päev on täpselt nii vaba, nagu sa ennast ise sisimas tunned. Puhkus ja kehakosutus, et valmistuda lennujaamade seikluseks.
Teeme ühise õhtusöögi küla parima koka juures ja eriliselt värsketest mereandidest ning hiljem kuulame lõkke ümber kohalike rastade laulujuppe ja korralikku kitarripininat. Kindlasti jäi paljudele südamesse nii mõnigi inimene, koht, vaade või söök ja nüüd, millele on vaja korralikult ütelda “Jällenägemiseni!” : ) Jah-jah, jätame tekkinud heade sõpradega nägemist ja lubame võimalusel tagasi tulla – kindlasti ei jää see mitmele meist viimaseks korraks Jamaical ja selles kalurikülas.

15. päev. Montego Bay, lahkumispäev
Sõidame lennujaama, teel maandame reisimõtteid ja häid emotsioone. Pärast lõunat jõuame lennujaama ja siis Euroopa poole teele. Koju jõuame 16. päeva õhtuks. Läbi ta sai, aga pole hullu, sest - Jamaica, no problem!

 Kingston. Foto: Tarrvi Laamann  Kaluriküla rannas. Foto: Tarrvi Laamann

 Black River, Jamaica. Foto: Tarrvi Laamann

 
 Kuulus “keset merd” asuv baar. Foto: Tarrvi Laamann
 
 Foto: Tarrvi Laamann
 
 
 
 
 
 

Hind on 2550 eur + rahvusvahelised lennupiletid, mis sõltuvalt ostmise ajast on 1000- 1400 eur/inimene

HINNA SEES ON kõik transfeerid, sissepääsutasud ja majutused ning loomulikult kogu retk vastavalt programmile. Toitlustusest on hinna sees 3nda päeva hommiksöök kodukohvikus, 4ndal päeval mangroovisoo väljasõidu snack, 5ndal päeval pikniku eine, 7nda päeva Jamaica toidu valmistamise workshop õhtusöögina ning 10nda päeva õhtusöök ja karastusjoogid.

HINNA SISSE EI KUULU söögid-joogid, õlu ega jerk chicken väljaspool ülalnimetatud hetki, kuid kõik see on Jamaicale kohaselt üsna taskukohane. Samuti ei kuulu hinna sisse reisikindlustus ning programmi mittekuuluvad lisaekskursioonid (mida ei ole programmis ka kirjas, kuid mida on mõnedes paikades võimalik organiseerida). Soovi korral on võimalik lisatasu 20 eur / päev eest majutuda ka üksinda tuppa (programmi on arvestatud kahekohalised toad).

Eesti kodanikud võivad viibida Jamaical viisavabalt kuni 30 päeva turismi eesmärgil tingimusel, et on olemas tõend või vaktsineerimispass, mis kinnitab vaktsineerimist leetrite, lastehalvatuse ja punetiste vastu. Tõendi puudumisel saab viisat taotleda piiril, selle maksumus on ca 100 USD. 

Enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi riietuse jms küsimused. 

Ole kursis põneva reisiinfoga

Pane siia oma meiliaadress ja oled toimuvaga kursis,Liitu uudiskirjaga!