Vaata pilte

BORNEO – džunglist paradiisirandadeni

100% eksootika

15.10-31.10.2022 14.-29.03.2023
100% eksootika

 

 

Borneo on maailma suuruselt kolmas saar, sinna mahub Malaisia 13-st osariigist kaks – Sabah ja Sarawak, osa Indoneesiast ning väike Brunei Sultaniriik. Meie reis keskendub põhiliselt Sabahile, kuid paariks päevaks põikame ka Sarawakki.

Alustame Sabahi pealinnast Kota Kinabalust. Enne ringreisile asumist jõuame käia mõnel lähedalasuval saarel, nautida mereande, külastada kohalikku peret, ostuhuvilisi on ootamas suur pärlivalik.

Järgmisena on plaanis Mulu rahvuspargi külastamine Sarawakis. See on üks ilusamaid ja lopsakaima loodusega parke Borneol. Teeme mitmeid matku erinevatesse koobastesse, jalutame ühel pikimal puulatvadese ehitatud laudteel ning vaatame kuidas üle kahe miljoni nahkhiire õhtu saabudes toiduotsingutele lendab.

Reis jätkub lennuga Sabahi idakaldale Sempornasse, kus esmalt teeme päevase paadireisi Semporna saartepargis, näeme meremustlaste elu, kauneid liivarandu ja värvilist veealust maailma.

Järgmised kaks päeva veedame mereelust tulvil  saartel.  Ühel väikesel saarel asub kaks kohalikku küla, tunni ajaga on võimalik tiir ümber saare jalutada. Meie põhitegevuseks aga on snorgeldamine, kuna ümberringi asuvad maailma parimate hulka loetavad sukeldumispaigad ning ka snorgeldades saab suurepärase ülevaate sellest, mis vee all peidus – lugematul arvul suuremaid ja väiksemaid värvilisi kalu, merikilpkonni ja muidugi imeilusad värvikirevad koralliaiad. Kes snorgeldamisest ära väsib, saab rahulikult aja maha võtta, niisama puhata ja jalutada.

Edasine reis kulgeb mööda maismaad ja järgmiseks sihtkohaks on Kinabatangani piirkond. Majutume paariks ööks jõeäärsesse resorti, kust teeme paadireise piki jõge, et otsida orangutane, ninaahve, krokodille ning hea õnne korral pügmee-elevante.

Kahjuks on Borneol metsiku looduse säilimisega lood halvad ning asustatud piirkondades on valdavaks saanud silmapiirini laiuvad õlipalmiistandused. Kinabatangani piirkonnas on õnneks loodus ja loomad veel säilinud, ning seetõttu ongi oluline seda külastada enne, kui on hilja ning teadvustada, millist kurja inimene loodusele ja loomadele on teinud.

Kui oleme kohtunud vihmametsas elavate orangutanide ja ninaahvidega, siis järgmistel päevadel läheme ja tutvume nendega veel lähemalt. Külastame orangutanide ja päikesekarude rehabilitatsioonikeskusi, kuhu on toodud orvuks jäänud või väärkoheldud loomad, samas tulevad siia ka looduses vabalt elutsevad loomad lisatoitu otsima. Ninaahvide juures näeme ka silvery lutunge. Nii ninaahvid kui ka silvery lutungid elutsevad ainult Borneol ning Sumatral. Need ei ole loomaaiad, loomad on vabad ringi liikuma.

Tagasiteel Kota Kinabalusse jääb meie teele Mt. Kinabalu rahvuspark, mille uhkuseks on 4095 m kõrgune Kinabalu mägi. Meie tee kulgeb mööda mäenõlvu, ja kaunid vaated on garanteeritud. Loodame leida ka mõne õitsva rafflesia – maailma suurima õiega veidra lille.

Kes aga soovivad mäetippu vallutada, siis ka see on lisatasu eest võimalik. Erilist füüsilist ettevalmistust ja spetsiaalset varustust peale soojade riiete selleks pole tarvis.

Selle reisi käigus kõike ülaltoodut kogemegi. Kahe nädala jooksul jõuame Malaisia Sabahi osariigile sõna otseses mõttes tiiru peale teha.

Kuna Borneo on suur saar, siis tuleb valmis olla mõneks pikemaks bussisõiduks ja paariks siselennuks, kuid minu kogemus näitab, et nähtu ja kogetu on igati vaeva väärt.

See reis on neile, kes ei hooli suurlinnamelust ja luksuslikest rannahotellidest, vaid kellele meeldib seiklemine ja ringirändamine – ühesõnaga aktiivne puhkus. Iga päev ootab meid midagi uut ja huvitavat.

Täpsemat kirjeldust, mida teeme ja näeme, saab lugeda reisikavast.

 

1.päev

Saabumine Kuala Lumpurisse, majutume lennujaamahotellis .

Kellele lennuväsimus ja ajavahe pole liiga teinud jõuab õhtul ka linnaga tutvuma minna.

2.päev


Hommikul lend Kuala-Lumpur-Miri-Mulu.

Järgmised kolm päeva veedame Gunung Mulu National Park-is (Sarawaki osariik),mis on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse. Majutus pargi keskuses 2-kohalistes mugavates majakestes, mis paiknevad kesk lopsakat loodust ja džunglihääli. Hommikusöök sisaldub hinnas. Lõuna- ning õhtusöök omal käel kas pargi restoranis või kohalikus külas, kus mitmed majapidamised pakuvad lihtsaid toite.

Pargi territooriumil on erinevaid matkaradu, mis sobivad ideaalselt iseseisvalt avastamiseks.

Esimesel õhtul plaanime teha väikese öömatka lähiümbruses. Matk toimub mööda laudteed. Suuri loomi selles pargis ei kohta, küll aga võib tähelepanelik vaataja leida erinevaid pisielukaid (naljakad putukad, teod, sisalikud) ja garanteeritud on kõrvulukustav džunglikontsert.

3.päev

Hommikupoolikul paneme oma vapruse proovile ja jalutame puulatvadesse rajatud rippteel, mis on üks pikemaid maailmas (pikkus 480 m, kõrgusel kuni 30 m).

Pärastlõunal matk kohaliku giidiga Deer & Lang Cave-idesse. Jalutame mööda laudteed ning külastame kahte suurepärast koobast muljetavaldavate stalaktiitide ja stalagmiitidega. Need koopad on koduks hiiglaslikule 3 miljoni suurusele nahkhiirte kolooniale. Pärast koobastega tutvumist jääme  vaateplatvormile ootama nahkhiirte väljalendu koobastest enne päikeseloojangut . See on tõeliselt muljetavaldav vaatepilt. Vihma korral eelistavad nahkhiired kahjuks koju jääda. Matka kestuseks on kokku 3 tundi.

4.päev

Kohe peale hommikusööki läheme matkale, mis algab paadisõiduga mööda Melinau jõge. Peatume kohalikus külas, kus külastame väikest käsitööturgu ja saab heita pilgu kohalikele elamutele. Järgneb Cave of the Winds ja  Clearwater Cave-i külastus. Matkarada sisaldab ka treppe, millest vapralt üles ronime, kuid teekond väärib seda igati. Peale koobaste külastust värskendav suplus jões. Matka kogukestus 4 tundi.

 

 

Pärastlõunal lend Mulu-Kota Kinabalu.

Majutume kaheks ööks Kota Kinabalus.

Pärast puhkust ja värskendamist jalutuskäik tutvumaks linnaga - linnapark ja  turg ning seejärel õhtusöök.

 

5.päev

Teeme väljasõidu lähedalasuvatele saartele.  Saame snorgeldada ja imetleda veealust maailma, ujuda ja päevitada kaunil valge liivaga rannal või lihtsalt mõnuleda võrkkiiges.

Õhtupoolikul jõuame tagasi linna, külastame kohalikku turgu, kust huvilised saavad endale erinevaid pärlikeesid ja muid ehteid valida. Õhtu lõpetuseks läheme mõnda mereannirestorani õhtustama.

6.päev

Pärast hommikusööki ja hotellist väljaregistreerimist algab meie bussireis mööda Sabahi.

Kõigepealt külastame Mari Mari Cultural Village’s. Programm algab kl 10.00. Jalutame külas, kus saame ülevaate erinevate hõimude muistsetest elamutest, kommetest ja muust elust-olust, väike tantsuetendus ja bufeelõunasöök.

 

Edasi võtame suuna Kinabalu rahvuspargi poole kust algavad matkad 4095 m. mäetipu vallutamiseks

Meie jalutame mõnel lühemal matkarajal või botaanikaaias, et tutvuda kohaliku taimeriigiga. Teel naudime kauneid vaateid mäele ja Kundasangi orule. Kundasang on Sabahi suur juurviljaaed. Kuna siin on jahedam ja niiskem, tegeletakse  siinkandis usinalt põllumajandusega. Külastame kohalikku turgu ja teeme peatusi kaunite vaadete nautimiseks.

 

7.päev

Hommikut võime alustada suplusega kuuma- või külmaveebasseinis, külastada orhideeaeda või matkata metsarajal kose ning nahkhiirte koopa juurde. Soovijad võivad veel kord teha jalutuskäigu puulatvades 158 m pikkusel ja 41 m kõrgusel rippteel.

Seejärel jätkame teekonda ning ees on ootamas pikem sõit. Teel teeme peatused kalade spaa külastamiseks ning Sabah Tea Garden'is, kus saame maitsta kohalikku teed ning näeme, kuidas käib selle kasvatamine ja tootmine.

Loodame, et lähikonnas on õitsemas ka mõni raflesia, mida saaksime vaatama minna. Kuna õie eluiga on vaid 5-8 päeva, tuleb loota heale õnnele.

 

Õhtuks jõuame Sepilokki.

Majutus järgmiseks kaheks ööks Sepilokis

8.päev

Tänane päev on pühendatud ahvidele.

Kell 10.00 algab orangutanide söötmisaeg. Läheme rehabilitatsioonikeskusesse, kus on võimalik vaateplatvormilt jälgida meie “sugulaste” toimetusi. See ei ole loomaaed, ahvid elavad vabalt ja tulevad siis, kui kõht tühi. Puuviljade valmimise ajal võib juhtuda, et nad ei viitsigi tulla. Pärast külastame ka samas asuvat lastetuba, kus näeme väikeste orangutanide askeldamist.

 

Järgmisena vaatame üle kuidas elavad maailma ühed väiksemad karud – päikesekarud.

Pärastlõunal kl 15.00 on õhtune söötmisaeg ning soovijatel võimalik veelkord külastada orangutane.

Õhtul teeme ööjalutuskäigu, mil samad kohad näevad hoopis teistsugused välja kui päeval.

9-10.päev

Pärast hommikusööki lahkume Sepilokist ja sõidame Labuk Bay’sse vaatama ninaahve. Külastame kahte söötmiskohta, kus saab nende imeliste tegelastega silmast-silma kohtuda ja neid ohtralt pildistada. Esimesel platvormil on toidujagamine kell 9.30. Kui ahvid on kõhud täis söönud, sõidame teisele platvormile, kus kõigepealt on võimalik vaadata dokfilmi ninaahvidest, 11.30 algab siin toidujagamine. Kohale tulevad ka Silver Leaf Monkeyd ehk langurid, kes oma apelsinikarva poegadega on külastajate suurteks lemmikuteks.

Tegemist ei ole loomaaiaga, ahvid keda kohtame, elavad looduses metsikult. Ümbruskonnas teostatud massilise metsaraie tõttu on nende territoorium jäänud väikeseks ja toiduga on raskusi, mistõttu on organiseeritud ahvidele lisatoidu jagamine. Seega on nad inimestega harjunud ja lasevad ennast lähedalt imetleda ning pildistada. Katsumine pole soovitatav, kuid julgemad on ka seda teinud.

  

Edasi võtame suuna Kinabatangani jõe äärde, kus meid ootavad paadiretked jõel, mis voolab vihmametsade vahel ning näeme eelmisel päeval kohatud ninaahve ja orangutane metsikumates tingimustes

Siia majutume kaheks ööks.

Laagri programmis on kaks õhtust ja hommikune paadireis loomade otsimiseks ja vaatlemiseks. Nüüd kohtume kindlasti ka suuremate Borneo fauna esindajatega. Jõematkadel näeb erinevaid ahve, linde, krokodille ning hea õnne korral ka pügmee-elevante.

Päeval teeme ka väikese jalgsimatka džunglisse.

 

 

11.päev

Pärast hommikusööki lahkume laagrist ja jätkame teekonda Semporna suunas.  Täna tuleb arvestada veel ühe pikema sõiduga.

Õhtupoolikul jõuame Sempornasse,Borneo saare idaserva Celebesi mere äärde. See piirkond on tuntud kui sukeldujate paradiis. Lähikonnas paikneb arvukalt väikesi paradiisisaari ning värvikirevaid sukeldumis- ning snorgeldamispaiku.

Majutus Sempornas

See linnake on hoopis erinev Kota Kinabalust. Enne õhtusööki jõuab teha jalutuskäigu linnas ning tunnetada kohalikku miljööd. Õhtul sõidame linnast välja ühisele õhtusöögile kohalikus mereannirestoranis ning laseme erinevat viisi valmistatud krevettidel hea maitsta.

12-13.päev

kl 8.00 väljub sadamast paat Mabuli saarele (sõiduaeg 1 tund), kus veedame kaks järgnevat päeva ja ööd.

 (Kahekohalised majakesed, kõik toidukorrad hinnas).

Mabuli Saar on väike, jalutades on võimalik see tervikuna üle vaadata.

 

Tegevused: snorgeldamine (kaks väljasõitu päevas ümbruskonna snorgeldamis-sukeldumiskohtadesse), päevitamine, puhkamine, lugemine jne…

14.päev

kl 10.30 väljub paat Mabulilt ja viib meid Sempornasse, kust sõidame Tawau lennujaama ning lendame tagasi Kuala Lumpurisse

Majutume Kuala Lumpuris

15.päev

Algab kodutee.

 

 

Hind 3100.   

Hind sisaldab

  • lennupiletid Tallinn- Borneo - Tallinn
  • majutus kahestes tubades vastavalt reisikirjeldusele koos hommikusöökidega
  • kogu kohapealne transport, s.h. siselennud, paadisõidud
  • kogu kohapealne  kirjeldatud programm koos sissepääsutasudega
  • eesti keelne reisijuht 
  • kohapealsed kohalikud giidid

islands-gaya-island-tar-park-kota-kinabalu

Tiina Urm

Mööda maailma ringi hulkumine on mul vist möödapääsmatult veres. Ma olen oma varasemas elus iga puhkusehetke kasutanud kuskil “ära käimiseks”, kuni sain aru, et tavapärane 30 puhkusepäeva kuus jääb minu jaoks väheseks. 

See tunne, kui oled kuhugi teel, on lihtsalt ülima vabaduse tunne. Kõige parem, kui ilma tagasilennu piletita ja kindla plaanita. Usaldades teed ennast ja neid “juhiseid” mis teel olles sinuni jõuavad.

Esimese pikema treti kaugemale tegin 24-aastaselt. Olin just ostnud endale elu esimese päris oma korteri. Ennast sisse töötanud oma esimesel täiskohaga tööl justiitsministeeriumis ja kõik oli justkui paigas. Kui hakkas mingi kummaline tunne sees närima. Pool aastat ootasin, et kas läheb üle. Ei läinud. Ütlesin töökoha üles, andsin korteri üürile ja lendasin Austraaliasse. Kolme päevaga õppisin tarktorit juhtima ja tegin esimest korda elus ühes arbuusifarmis terve hooaja päris tööd. Seejärel rändasin mööda kullarannikut ringi ja kuna koju tulla veel ei raatsinud, hüppasin otse Kagu-Aasiasse. Seal võtsin aeglaselt ja mõnuga ette Jaava saare Indoneesias, Malaisia, Tai, Laose, Kambodza ja Singapuri.

Just Laose teemal interneti jututoas lobisedes sain tuttavaks Ahti Heinlaga, kes kutsus mind õige pea Teeme Ära aktsiooni käivitama. Olen nimelt hariduselt strateegiline kommunikaator. Teeme Ära kasvas aastatega tõeliselt rahvusvaheliseks liikumiseks, mis viis mind omakorda imelistesse ja imelikesse paikadesse, sealhulgas Lääne-Aafrikasse Ghanasse ja Benini kui ka esimest korda Lõuna-Ameerikasse Brasiiliasse. Brasiilia lummas mind oma looduse iluga sedavõrd, et õige pea suundusin sinna juba omal käel tagasi.

Tööalased väljakutsed vaheldusid, kuid reisihimu jäi – iga vaba puhkusepäeva kasutasin uute paikade, kultuuride avastamiseks Euroopas ja kaugemal. Kuni sain aru et tavapärased 30 puhkusepäeva on minu jaoks vähe. Otsustasin oma elu korraldada ümber paindlikumaks ning tekkis soov põhjalikumalt tundma õppida ka teisi Kesk- ja Lõuna-Ameerika riike-rahvaid. Viimased aastad olen rändlinnuna talvekülmade saabudes suundunud Mehhiko, Costa Rica ja Peruu poole. Seigelnud linnades, rannakülades ja vihmametsades. Minu suureks armastuseks on saared – mida autovaesemad ja raskemini ligipääsetavamad, seda parem.

Otsin ja hindan üle kõige metsiku looduse ilu, ehedust ning neid väheseid allesjäänud kohti kus elu kulgeb iidsete tavade ja loodusega ühes rütmis.

Ole kursis põneva reisiinfoga

Pane siia oma meiliaadress ja oled toimuvaga kursis,Liitu uudiskirjaga!